Zlatni presek

Šta nas kornjača uči vekovima?

Znate li priču o Ahilu i kornjači? Čuveni paradoks nastao još za vreme stare Grčke iz pera Zenona. Suštinski govori o trci između Ahila i kornjače. Ahil je brži, daje prednost kornjači od recimo 10 metara -i zbogom pobedo – nikada je neće stići. Šta je tu paradoksalno? Ako zaista uspemo da nateramo Ahila i kornjaču da se trkaju sasvim je jasno šta će se desiti. No, ako nateramo naše vijuge da razmišljaju to izgleda ovako>>

“U utrci, najbrži trkač nikada ne može prestići najsporijeg, zato što gonitelj prvo mora doći do tačke odakle je gonjeni pošao, pa prema tome najsporiji uvijek ima prednost.” – Aristotelova Fizika VI:9, 239b15

Neka se kornjača nalazi u tački B na početku trke, a Ahil u tački A. Da bi Ahil stigao do kornjače mora prvo da stigne do tačke B. Tada je već kornjača u tački B1. Zatim Ahil mora da stigne do tačke B1, no gle vraga – kornjača je već u tački B2. I tako dalje, kornjača uvek ima prednost nad Ahilom koliko kod ona bila mala?

Već vekovima ovaj i ostali Zenonovi parodoksi muče matematičare i ostale mislioce i svi pokušavaju da pronađu način na im “doskoče”, da ih reše. Da nađu sistem u kome je data izjava ili tačna ili netačna. Herman Hese, dobitnik Nobelove nagrade za književnost, je sasvim neočekivano u svom delu “Igra staklenih perli” izrekao: ” Što oštrije i neumoljivije formulišemo neku tezu, to ona neodoljivije iziskuje antitezu…Naročito je bilo omiljeno stavljanje jedne pored druge, vođenje jedne prema drugoj i najzad harmoničko spajanje dveju neprijateljskih tema ili ideja, kao što su zakon i sloboda, pojedinac i zajednica. Mnogo se polagalo na to da se oba temata ili teze savršeno ekvivalentno i nepristrasno izvedu, da se iz teze i antiteze što je moguće čistije razvije sinteza.” i time i označio put ka rešenju paradoksa.

Ukoliko nije po sredi gruba logička greška najčešći uzroci nesporazuma leže u nama samima. U našim različitim polaznim tačkama – pretpostavkama, različitim kulturama koje rađaju različite načine mišljenja i činjenici da se istoj stvari daju različita značenja. (Isto vide a razno tumače – tu đavo četku u farbu umače, Đ. Balašević). Eto šta nas kornjača uči vekovima – ali izgleda da još nismo naučili.

Ostavite komentar:

Protected by WP Anti Spam