Zlatni presek

Šta se dešava kada nas neko izvede iz stanja mirovanja?

Još u 9. veku kineski filozof Han-Ji je rekao: “Svaka stvar izvedena iz stanja mirovanja zvuči”. Cvet, drvo, stolica su bezvučni sve dok su u stanju mirovanja. Čim ih pomeri bilo koje strujanje vazduha ili ih našom silom izvedemo iz stanja mirovanja – zazvuče. Slično je i sa čovekom – čim progovorimo znači da smo otrgnuti od mira. Muzika je u kineskoj civilizaciji zauzimala i danas zauzima posebno mesto i predmet je filozofskog razmišljanja. Kinesko tumačenje veze broja i muzike ima mističan karakter, za razliku od npr. Pitagore koji je do odnosa između broja i zvuka došao na osnovu naučnih zapažanja. I tu je samo početak razlika u filozofiji i matematici…

Kineska muzika oslikava njihovu filozofiju. Oni kroz muziku podražavaju smirenje kao i objektivnost. Kako se to postiže: izbegavanjem tonova koji obrazuju polustepene intervale a stvaraju tenziju i navode na razrešenje.

Već smo se zapitali da li smo dovoljno zen? Cilj teksta nije da nas navede da budemo zen, smireni, da zavolimo istočnjačku filozofiju ili odbacimo stvari u koje verujemo.

Nužno je da razumemo i prihvatimo da postoje drugačiji svetovi, drugačija muzika, drugačiji sistemi u kojima važe drugačija pravila i da se ti svetovi međusobno ne isključuju. Oni koegzistiraju i međusobno se ne ugrožavaju.

Ostavite komentar:

Protected by WP Anti Spam