Zlatni presek

Ko pobeđuje?

Koliko ste se samo puta do sada zapitali koja će kompanija pobediti u tržišnoj utakmici? Ko će od 400 prijavljenih da bude primljen na oglas za posao – otvoren za samo jednog izvršioca? Koji brak će da odoli zubu vremena i proslavi 50. godišnjicu? Teorija i odgovora je mnogo. Jedni tvrde da uvek i bezuslovno pobeđuju najveći, drugi da su u prednosti oni koji imaju znanje, treći da su to oni koji imaju poznanstva i veze, neki odgovore traže u sudbi.

Verujem i zastupam stanovište da pobeđuju i opstaju (u životu, na tržištvu, u ljubavi) oni koji se najbrže i najlakše prilagođavaju. Tajna je u teoriji evolucije.  Reč “evolucija” označava razvoj, a pomenuta teorija Evolucije nudi objašnjenja kako se iz jednostavnog prerasta u složeno, iz malog u više i to putem međusobno povezanih i uzajamno delujućih koraka. Šta je to što odvaja uspešne od neuspešnih danas?U čemu je suština Darvinove teorije evolucije? U prirodi opstaju oni koji se brže i lakše prilagođavaju bilo spoljnim biloPčela unutrašnjim promenama. Oni koji su dovoljni adaptilni i bez obzira na promene pronađu način kako da opstanu su pobednici. Oni koji ne traže izgovore, već kada naiđe problem i izazov traže način i rešenje kako da ga prevaziđu su oni koji će dobiti tržišnu utakmicu.

snalazljivostVratimo se na trenutak na tržište rada. U turbulentnim vremenima, čestih i naglih promena – kakve nas danas odlikuju koji je to zaposleni najvredniji sa stanovišta firme? Onaj koji najviše zna? Onaj koji najviše radi? Ili je to onaj koji se najbrže i najlakše prilagođava promenama? Snalažljivost je jedna od kompetenci koja može da učini ogromnu razliku i ukoliko je zaposleni poseduju mogu dovesti kompaniju do pobedničkog trona. Kako definisati snalažljivost? Ko su snalažljivi ljudi? Da li su upravo snalažljivi u svakom smislu oni koji su uspeli da previše i da se popnu na evolutivnoj lestvici? Koje su kompetence po vama ključne za opstanak danas?

Snalažljiv je onaj čovek koji ima mogućnost da pronađe put i način za rešavanje problema. Kažu da uvođenje informacione tehnologije u rad jedne kompanije ukida radna mesta po sledećem principu – za 1 ukinuto se otvara 2.6 novih. Onih za koja su potrebna neka nova znanja i veštine (ne likujte pre vremena vi koji smatrate da je posedovanje samo znanja i veština presudno za povedu danas). Samo snalažljivi će na vreme da uoče šta se sprema i pripreme se. Ne dozvolite da budete na onom radnom mestu koje se zatvara, već da vas planiraju za radno mesto koje se otvara.

P.S. Na samom kraju ako se pitate zašto je na početku slika pčele? Zato što se pčele razmnožavaju u skladu sa Zlatnim presekom i Fibonačijevim nizom. Jasno, mogla sam da stavim i sliku zečeva jer i za njih važi isto – jednostavno više volim pčele.

Ostavite komentar:

Protected by WP Anti Spam